خانه - تقویم شیعه - اول محرم – آغاز ایام عزاداری امام حسین (علیه السلام)

اول محرم – آغاز ایام عزاداری امام حسین (علیه السلام)

اول محرم – آغاز ایام عزاداری امام حسین (علیه السلام) و آغاز ماجرای شعب ابی طالب

عزاداری امام حسین

اولین روز از ماه حزن و اندوه آل محمد (علیهم السلام) است، که همه انبیاء و ملائکه و شیعیان و دوستان اهل بیت (علیهم السلام) در این ماه محزون‌اند. باید گفت: ماه حزن و اندوه تمام عالم است، چرا در روایات آمده است که همه ساله از اول محرم تا روز عاشورا پیراهن پاره پاره سیدالشهداء (علیه السلام) را از عرش خدا رو به زمین می‌آویزند و حزن و اندوه عالم را فرا می‌گیرد.

شرکت در مراسم عزادارى امام حسین (علیه السلام) و اشک بر آن حضرت، از وظایف ما در زمان غیبت امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) است.

ماجرای شعب ابی طالب

در پی بالا گرفتن قدرت اسلام پس از بعثت پیامبر صلّی الله علیه و آله، در اواخر سال ششم بعثت قریش پیمان نامه ای نوشتند و طی آن قرار گذاشتند با بنی هاشم تکلّم نکنند و با آنان هم سفره و همنشین نشوند و معامله ننمایند؛ و آنان را به گونه ای در فشار قرار دهند که پیامبر صلّی الله علیه و آله را به قریش تحویل دهند تا آن حضرت را به قتل برسانند. این پیمان نامه از روز اول محرم سال هفتم بعثت آغاز شد.

حضرت ابوطالب علیه السلام بنی هاشم را به درّه ای که منتسب به آن حضرت بود برد، و اطراف آن را محکم کرده و برای حفظ جان پیامبر صلّی الله علیه و آله شبانه روز کمر همّت بست.

آن حضرت شب ها با شمشیر پروانه وار گرد شمع وجود پیامبر صلّی الله علیه و آله می گردید و می فرمود :

«تا زنده ام دست از یاری او بر نمی دارم».

او در هر شب چند بار محل خواب پیامبر صلّی الله علیه و آله را تغییر می داد و عزیزترین فرزند خود یعنی امیر المؤمنین علی علیه السلام را به جای آن حضرت می خوابانید، و روز فرزندان خود و فرزندان برادرانش را به حفاظت از آن حضرت می گماشت.

در مدّتی که در شعب بودند بر آن حضرت و مسلمانان بسیار سخت گذشت، تا آنجا که شب ها صدای گریه ی اطفال گرسنه بنی هاشم را ساکنین اطراف شعب می شنیدند.

پس از دو سال و چند ماه خداوند موریانه را مأمور کرد، و پیمان نامه آنان را از بین برد به جزء اسماء الهی که در آن بود.

حضرت ابوطالب علیه السلام این خبر را به کفّار داد، و آنان با دیدن چنین معجزه ای دست از تصمیم خود برداشتند و بنی هاشم به خانه های خود باز گشتند. (3)

منابع:

الغدیر: ج 7، ص 363. و … .
مناقب آل ابی طالب علیهم السلام: ج 1، ص 97. و

به اشتراک گذاری