خانه - واقعه و اعمال روز عید غدیر
عید غدیر مبارک

واقعه و اعمال روز عید غدیر

واقعه غدیر از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است که در آن، پیامبر اسلام(ص) هنگام بازگشت از حجة الوداع در ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم قمری در غدیر خم، امام علی(ع) را جانشین خود معرفی کرد. حاضران در آن واقعه که بزرگان صحابه نیز در میان‌شان بودند، با امام علی(ع) بیعت کردند.
این معرفی بنا به دستور خدا در آیه تبلیغ بود. این آیه به پیامبر(ص) دستور می‌داد آنچه خداوند بر او نازل کرده، ابلاغ کند و اگر این کار را نکند، رسالتش را انجام نداده است. پس از واقعه غدیر آیه اکمال نازل شد که می‌گفت: امروز دین شما را کامل نمودم و نعمت خود را بر شما تمام کردم و دین اسلام را برای شما پسندیدم.

واقعه روز عید غدیر

در راه بازگشت آخرین سفر حج پیامبر (صل الله علیه و آله و سلم) که به حجة الوداع نیز معروف است، زمانی که پیامبر به مکانی به نام خم رسیدند، دستور توفق دادند و فرمودند: کسانی که جلوتر هستند باید برگردند و کسانی در عقب ما هستند باید به کاروان ما ملحق شوند.

پیامبر (صل الله علیه و آله و سلم) پس از ادای نماز ظهر روز 18 ذی الحجة، خطبه‌ای را که به خطبه غدیر مشهور شد برای حاضرین ایراد کردند که در ضمن آن فرمودند:

«حمد و ستایش مخصوص خداوند است و از او یاری می‌خواهیم و به او ایمان داریم و از شر نفس‌هایمان و زشتی‌های کردارمان، به او پناه می‌بریم… خداوند لطیف و خبیر مرا خبر داد که من به زودی (به سوی او) فرا خوانده می‌شوم و (دعوت او را) اجابت خواهم نمود… من پیش از شما در کنار حوض (حوض کوثر) حاضر می‌گردم و شما در کنار آن بر من وارد می‌گردید، پس بنگرید که پس از من چگونه درباره ثقلین رفتار می‌کنید؛ ثقل اکبر کتاب خداست… و ثقل دیگر، عترت من است…»

سپس رسول خدا (صل الله علیه و آله و سلم)، دست علی (علیه السلام) را بلند نمود تا مردم او را ببینند و فرمود:

«ای مردم، آیا من از خود شما، به ولایت شما سزاوار‌تر نیستم؟” مردم پاسخ دادند: “آری،‌ ای رسول خدا.” حضرت فرمود: “خداوند ولی من است و من ولی مؤمنین‌ام و من به خود شما، به ولایت شما سزاوار ترم. پس هر کس که من مولای اویم، علی مولای اوست.” رسول خدا (صل الله علیه و آله و سلم) سه بار این جمله را تکرار کرد و فرمود: “خداوندا، دوست بدار و سرپرستی کن هر کسی را که علی را دوست دارد و او را مولای خود بداند و دشمن بدار هر کسی را که او را دشمن می‌دارد و یاری نما هر کسی را که او را یاری مینماید و به حال خود رها کن هر کس را که او را وا می‌گذارد.” سپس خطاب به مردم فرمود: ” حاضران این پیام را به غایبان برسانند.»

اعمال روز عید غدیر

برای روز عید غدیر طبق روایات اعمال زیادی وارد شده است که از مهمترین آنها می توان به روزه گرفتن، غسل کردن، خواندن نمازهای مستحبی، صلوات فرستادن و پوشیدن لباس نو و آراستن خود و صله رحم می باشد.

از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است که:

صِیَامُ یَوْمِ غَدِیرِ خُمٍّ یَعْدِلُ صِیَامَ عُمُرِ الدُّنْیَا لَوْ عَاشَ إِنْسَانٌ ثُمَّ صَامَ مَا عَمَرَتِ الدُّنْیَا لَکَانَ لَهُ ثَوَابُ ذَلِکَ وَ صِیَامُهُ یَعْدِلُ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِی کُلِّ عَامٍ مِائَةَ حَجَّةٍ وَ مِائَةَ عُمْرَةٍ مَبْرُورَاتٍ مُتَقَبَّلَاتٍ؛ روزه در روز غدیر خم معادل روزه تمام عمر دنیاست اگر کسی به اندازه تمام عمر دنیا زنده بماند و تمام آنرا روزه بگیرد ثواب آن به اندازه ثواب روزه در روز غدیر است و روزه روز غدیر نزد خداوند عزوجل معادل صد حج و صد عمره مقبول است.(تهذیب الأحکام،  ج 3،  ص 143)

 

به اشتراک گذاری