خانه - 8 شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع
8 شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع تسلیت باد

8 شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع

تخریب بُقاع متبركه ائمه مظلوم (ع) مدفون در قبرستان بقیع در مدینه منوّره توسط وهابیون سعودى و دشمنان از خدا بی خبر و سفاک قرآن و عترت در هشتم ماه شوال المکرم سال 1344 هجری قمری یکی از ناگوارترین و اسفناکترین حوادث تاریخ اسلام به شمار می رود.
تا آن زمان بر روی قبور ائمه و سایر بزرگان اسلام که در مدینه مدفون بودند گنبد و بناهایی قرار داشت. ائمه بقیع (ع) در بقعه بزرگی که به‏ طور هشت ضلعی ساخته شده بود و اندرون و گنبد آن سفیدکاری شده بود مدفون بودند.
با قوت گرفتن فرقه وهّابى در عربستان (در قرن چهاردهم هجرى) و تسلط یافتن وهابیون بر مدینه، قبور مطهر ائمه مظلوم (ع) و بسیارى از بزرگان اسلام، مدفون در قبرستان بقیع (که تا آن زمان دارای گنبد و ضریح بودند.) توسط این فرقه منحرف ویران گردید و شیعیان و مسلمانان، از فیض زیارت بارگاه و تربت نورانی آن بزرگواران محروم شدند.
بقیع هم ‌اکنون مدفن شریف چهار امام بزرگوار شیعه (امام حسن مجتبی، امام سجاد، امام محمد_باقر و امام جعفر صادق (علیهم السلام)) و به روایتی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است. همچنین قبر بیشتر زنان پیامبر اکرم (ص) و نیز عباس عموی آن حضرت (ص)، فاطمه بنت اسد (س) مادر امام علی (ع)، ام البنین (س) همسر امام علی (ع) و مادر ابوالفضل العباس (ع) و برخی دیگر از بزرگان در این قبرستان قرار دارد. بقیع قبرستانی است مورد احترام همه فرقه‌های اسلامی و اکنون در چند قدمی حرم پیامبر اسلام (ص) قرار دارد كه در جریان این حركت وحشیانه وهابیون ویران گردید.
بعد از هجرت مسلمانان به مدینه، بقیع تنها قبرستان مسلمانان گردید. بقیع، اولین مدفن و مزاری است که به دستور پیامبر اسلام (ص) توسط مسلمین صدر اسلام به وجود آمده ‌است.
حضرت رسول الله (ص) برخی از شهدای اُحُد و نیز فرزندش ابراهیم را در آنجا دفن کرد و به این ترتیب بر شرافت آن افزود
قبرستان بقیع دارای دو درب ورودی بوده که یک درب همیشه بسته، و درب دیگر از صبح تا غروب هر روز بر روی زائران باز بوده ‌است. حرم بقیع حالت هشت ضلعی داشته‌ است.
« الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ و ارْزُقْنا زِيارَتَهُمْ وَ شَفاعَتَهُمْ، وَ احْشُرْنا مَعَهُمْ وَ فى زُمْرَتِهِمْ وَ تَحْتَ لِوائِهِمْ، وَ لا تُفَرِّقْ بَيْنَنا وَ بَيْنَهُمْ طَرْفَةَ عَيْنٍ اَبَدًا فِى الدُّنْيا وَ الاْخِرَةِ، بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ »

8 شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع تسلیت باد

به اشتراک گذاری