خانه - تقویم شیعه - نزول سوره انسان در شأن خاندان پیامبر

نزول سوره انسان در شأن خاندان پیامبر

از جمله وقایعی که در ماه «ذی‌الحجه» رخ داده است و با آیات قرآن مجید ارتباط دارد، نزول سوره مبارکه انسان در شأن امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) و خانواده با فضیلت ایشان می‌باشد که در بیست و پنجم این ماه واقع شده است.

شرح واقعه

نقل شده است که امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) بیمار شدند و پیامبر (صلّ الله علیه و آله و سلّم) به عیادتشان آمدند و به امام علی (علیه السلام) فرمودند: «خوب بود برای شفای فرزندان خود نذری می‌کردی. امام علی (علیه السلام) فرمود: «نذر می‌کنم که اگر شفا یابند، سه روز روزه بگیرم.» که در این هنگام حضرت زهرا (سلام الله علیها) و خادمه ایشان فضه نیز برای شفای امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) نذر کردند.

چیزی نگذشت که امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) شفا یافتند و همه به نذر خود عمل کردند و روزه گرفتند؛ اما برای افطار چیزی در خانه نبود.

امام علی (علیه السلام) مقداری جو قرض کردند و حضرت زهرا (سلام الله علیها) یک سوم آن را آرد کرد و نان پخت. در همین هنگام سائلی بر در خانه آمد و گفت: «سلام بر شما ای خاندان محمد (صلّ الله علیه و آله و سلّم)؛ مستمندی از مستمندان مسلمین هستم و طلب غذا کرد. آنها همگی مسکین را بر خود مقدم داشتند و غذای خود را به او دادند و آن شب با آب افطار کردند.

روز دوم را همچنان روزه گرفتند و نزدیک افطار و هنگامی که حضرت زهرا (سلام الله علیها) بخش دیگری از جو را آرد کرده و با آن نانی پخته بودند، یتیمی بر در خانه آمد و طلب غذایی کرد. در این روز هم همگی غذای خود را به آن یتیم دادند و با آب افطار کردند و روز سوم نیز روزه گرفتند.

در سومین روز اسیری به هنگام غروب آفتاب بر در خانه آمد و روز سوم نیز همگی غذای خود را به اسیر دادند.

صبح روز بعد امام علی (علیه السلام) به همراه امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) به خدمت پیامبر (صلّ الله علیه و آله و سلّم) رفتند. زمانی که پیامبر (صلّ الله علیه و آله و سلّم) به شدت ناراحت شد و با آنها به سمت خانه حرکت کرد. هنگامی که وارد خانه شدند، دیدند حضرت زهرا (سلام الله علیها) در حالی که به شدت گرسنه است، در حال عبادت می‌باشد. پیامبر (صلّ الله علیه و آله و سلّم) بسیار ناراحت شد و در همین هنگام جبرئیل نازل گشت و گفت: ای محمد (صلّ الله علیه و آله و سلّم)! این سوره را بگیر. خداوند با چنین خاندانی به تو تهنیت می‌گوید. سپس سوره «هل أتی» را بر وی خواند.

از معروفترین آیات این سوره، آیه هشتم می‌باشد:

وَ يُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَىٰ حُبِّهِ مِسْكِينًا وَ يَتِيمًا وَ أَسِيرًا

به اشتراک گذاری